Splácejte své dluhy v roce 2019 jednoduchým způsobem, i když máte finanční potíže

Avatar Szilárd Bodon
2019. Únor 11.

Pokud během splácení úvěru nebo půjčky máte z nějakého důvodu potíže s placením měsíčních splátek, nejlepší je to okamžitě sdělit finanční instituci. Konsolidační úvěr, změna doby splácení – tyto možnosti mohou být řešením v takovém případě. Podívejme se na možná východiska.

Při podání žádosti o půjčku nikdo nemyslí na to, že se může vyskytnout situace, kdy nebude moci včas platit měsíční splátky. Život je ale nevyzpytatelný, a každý se může ocitnout v takové nepříjemné pozici, že není schopný plnit své závazky.

Naštěstí situace není úplně beznadějná, protože existuje i takový úvěr, kterým se dají konsolidovat stávající nevýhodné úvěry nebo půjčky. Hlavní je, aby byl dlužník ochotný situaci řešit.

Během hledání nejvýhodnější půjčky by každý měl myslet na to, že kromě úrokové sazby a ostatních poplatků, které jsou zahrnuty do RPSN, může finanční instituce účtovat i jiné poplatky. Pokud se dostaneme do nepříjemné situace, tyto poplatky budou zvyšovat naše dluhy. Pokud nemáme na splácení měsíčních splátek, jak bychom mohli mít na to, abychom platili i různé poplatky z prodlení? Pokud jsme připraveni a dopředu víme, jaké poplatky nás mohou čekat, možná si vybereme půjčku, která má trochu vyšší úrokovou sazbu, ale změna doby splácení není zpoplatněná.

 

Pokud se to již stalo, nejlepší řešení je, abychom okamžitě kontaktovali poskytovatele a dohodli se na tom, jak spolu vyřešíme tuto nepříjemnou situaci

V případě potíží nemůžeme být lhostejní. Kontaktování banky se doporučuje i proto, že pokud to neuděláme, dříve či později banka bude kontaktovat nás. Následně nám začne posílat upomínky – samozřejmě zpoplatněné dle platného ceníku – a pokud stále neplatíme, po určitém čase prodá naši půjčku na exekuci.

Každá finanční instituce má jiná pravidla, ale pokud vůbec neplatíme, můžeme dopadnout velmi špatně. Nikdo se nechce dostat do takové situace, že by se musel bát o střechu nad hlavou. Pokud poskytovatel vidí ochotu ze strany dlužníka, spolu určitě najdou řešení, které vyhovuje oběma stranám.

 

Změna smlouvy o půjčce může být nejjednodušším řešením

Pokud detailně vysvětlíme bance, co vedlo k tomu, že jsme se dostali do zpoždění, určitě budou nápomocni. Na takové situace totiž mají předem připravené řešení.

 

Změna doby splatnosti

Pokud nám finanční těžkosti nedovolí platit celou částku měsíční splátky, prodloužením doby splácení je možné snížit částku měsíční splátky. Možná je to dostatečné řešení problému.

Pokud je náš problém větší, ale banka vidí naši ochotu, je možné, že se můžeme dohodnout na tom, abychom během určitého období platili pouze úroky a část jistiny ne. Tím se sníží naše měsíční splátka, ale doba splácení se prodlouží.

 

Konsolidační úvěr – v jakém případě?

Pokud důvodem našeho zpoždění je, že máme několik dluhů, například bezúčelovou půjčku, kreditní kartu, a utratili jsme více, než jsme si mohli dovolit, banka nám může nabídnout konsolidační půjčku. Všechny předešlé závazky nám sloučí, pokud jsou v jiných finančních institucích, z konsolidačního úvěru se zaplatí a nám zůstane jediný dluh, který budeme splácet, a tím je právě konsolidační půjčka. Samozřejmě, banka zváží, zda budeme schopni splácet tento úvěr, ale pokud jsme v minulosti neměli problém se splácením dluhů, určitě dostaneme tuto možnost.

 

Důležité je, abychom nezoufali!

Finanční potíže není jednoduché vyřešit. Důležité však je, abychom zůstali klidní a spolu s poskytovatelem našli řešení, které vyhovuje oběma zúčastněným stranám.

Nové články

Odborný obsah