Půjčka na rekonstrukci bytu – kdy a za jakých podmínek se vyplatí?

Avatar Szilárd Bodon
2019. Únor 11.

Existují nabídky speciálně na rekonstrukci bytu, ale nemusí být dostupné pro každého žadatele. Proto se podíváme na možnost využití neúčelové půjčky na rekonstrukci bytu.  

Rekonstrukce bytu může být aktuální, protože už dávno jsme nevymalovali svůj byt nebo bychom rádi vyměnili starou vanu za moderní sprchový kout. Druhým důvodem může být rekonstrukce bytu v případě, že jsme si právě zakoupili byt, ale financování rekonstrukce z hypotečního úvěru není možné. Ceny nemovitostí jsou tak vysoké, že mnozí z nás si nemohou dovolit koupit nový byt nebo dům. Jsou nuceni koupit použitý, starší byt a rekonstrukci zrealizovat sami.

Pokud jde o celkovou rekonstrukci nebo menší úpravy, bezúčelová půjčka může být řešením pro každého. Pokud se podíváme na srovnávací stránky půjček, jako je například stránka instacash.sk, vidíme, že finanční instituce takové půjčky nabízejí až do 50 000 EUR. Taková částka stačí i na náročnou rekonstrukci.

 

Z čeho kromě půjčky můžeme financovat práce?

Kromě neúčelové půjčky nemáme mnoho možností. Hypoteční úvěry neslouží k financování rekonstrukce bytu.

Výhodným řešením může být stavební spoření. Tato forma financování je výhodná i proto, že použijeme i částku státní prémie – a neplatíme úroky. Bohužel s touto formou je jeden velký problém, pokud nemyslíme na rekonstrukci dopředu, nebudeme mít peníze ze stavebního spoření.

Proto je velmi důležité zdůraznit, že plánování i v této oblasti našeho života hraje hlavní roli.

Takže bezúčelová půjčka může být nejvhodnějším řešením. V současnosti se úrokové sazby snížily na takovou míru, že se může vyplatit vybrat půjčku a nečekat s rekonstrukcí, než uspoříme potřebnou částku.

 

Jaké podmínky je třeba splnit, aby nám schválili bezúčelovou půjčku?

Bezúčelovou půjčku nám nabízejí nejen banky, ale i nebankovní společnosti, takzvané nebankovky. Jsou to finanční instituce, které obdržely povolení od České národní banky k poskytování půjček, a proto jsou oprávněni vykonávat tuto činnost.

Mezi těmito dvěma finančními institucemi je rozdíl v tom, že banky jsou obvykle přísnější. Proto těm, kteří mají nižší příjmy nebo v minulosti měli potíže se splácením, nebo se ocitli v některém seznamu dlužníků s negativním záznamem, neschválí žádost o půjčku.

Pro ně jsou zde nebankovky. Většinou nabízejí půjčku i těm, jež banky odmítli. To, že berou na sebe větší riziko nesplacení, se odrazí na ceně půjčky. Jejich úrokové sazby budou vyšší.

 

Vyplatí se vybrat půjčku i s mnohem vyšším úrokem?

Každý si musí sám zvážit, zda se vyplatí financovat rekonstrukci z půjčky s vysokým úrokem. Pokud si půjčíme například 60.000 Kč na 5 let s úrokovou sazbou 18,93 % p.a., dohromady zaplatíme až 93.240 Kč, takže o více než 55 % originální částky. Jestliže tutéž sumu získáme u jiného poskytovatele výhodněji, za 7,9 % p.a. úrokovou sazbu, celkově zaplatíme 77.556 Kč, navýšení je skoro 30 %. Rozdíl je obrovský.

Můžeme se shodnout na tom, že zaplatit za rekonstrukci o 55 % více se nevyplatí. Ale vyplatí se zaplatit 30 procentní navýšení? Otázku ať si každý zodpoví sám.

 

Na závěr

Je jedno, zda chceme obnovit koupelnu nebo rekonstruovat právě koupený byt, určitě nás to bude stát určité peníze. Jak jsme viděli na příkladu v předchozím odstavci, podmínky půjčky v obrovské míře ovlivňují, na kolik nás rekonstrukce vyjde. Pokud nečekáme nárůst našich měsíčních příjmů, klidně můžeme konstatovat, že celková cena půjčky bude ta částka, kterou nás budou stát práce. Musíme si uvědomit, že vypočítané navýšení je částka, kterou bychom zaplatili navíc, pokud bychom nyní nakoupili potřebné věci. Možnost existuje, půjčky nám nabízejí. Zda se vyplatí – každý se rozhodne sám.

 

Nové články

Odborný obsah