Postup podání žádosti o půjčku. Co všechno bychom měli zvážit?

Avatar Szilárd Bodon
2019. Leden 23.

V mnoha případech se může stát, že potřebujeme peníze na výdaje, na které naše příjmy nestačí. Takové výdaje se mohou vyskytnout například před začátkem nového školního roku.

Půjčky jsou obvykle bezúčelové, a proto mohou být vhodné i na financování koupě ojetého auta nebo na naléhavou opravu, na zdravotní účely nebo na menší rekonstrukci bytu.

Podle čeho se vyplatí vybrat vhodnou půjčku?

Každopádně je důležité, abychom půjčku použili rozumně. Měli bychom z ní koupit jen ty nejdůležitější věci. Jsou lidé, kteří použijí půjčku na koupi luxusních produktů, na cestování, nový televizor a jiné. To však znamená, že si dovolí věci, na které prostě nemají dostatek peněz. Tím si generují dluhy a kvůli úrokům zaplatí mnohem více, než je hodnota daného produktu. Nakonec se zadluží a dostanou se do dluhové spirály.

Většinu uvedených produktů je možné zakoupit i na bezúročné splátky. Proto se doporučuje pečlivě zvážit, na co se peníze z půjčky utratí.

 

Postup podání žádosti o půjčku

 • Zabezpečení finančního zázemí

Finanční instituce k půjčkám nepožadují jistotu, jakou je například nemovitost. Stačí, pokud žadatel má pravidelný příjem, který musí prokázat potvrzením od zaměstnavatele.

Typy příjmů, které finanční instituce akceptují:

 • primární zdroj příjmu
 • dodatečný nebo sekundární zdroj příjmu.

Primární zdroj příjmů může být:

 • příjem ze zaměstnání,
 • důchod,
 • podnikatelská činnost.

Dodatečný nebo sekundární zdroj příjmů:

 • mateřská dovolená
 • dětské přídavky
 • stipendium
 • sociální péče.

 

 • Důkladná analýza možností

Před podáním žádosti o půjčku je důležité si uvědomit, ve které bance nebo nebankovní společnosti máme šanci na získání půjčky. Ty totiž mají různé podmínky a klidně se může stát, že zatímco jedna banka nám nedá žádanou částku, druhá dá i mnohem víc. Podepsáním smlouvy o půjčce se dlužník na určité období (obvykle na několik let) zaváže k zaplacení měsíčních splátek, a tím si sníží částku, kterou bude mít měsíčně k dispozici. Proto je to velmi vážné rozhodnutí.

Je důležité, abychom po výběru sympatické nabídky důkladně přečetli všechny informace ohledně daného produktu, a pokud některé podmínky nejsou jednoznačné, musíme kontaktovat poskytovatele, aby nám je objasnil.

Druhou možností je, že se nerozhodneme sami, ale využijeme služby expertů, kteří nám pomohou najít tu nejvýhodnější nabídku. Je důležité, abychom vybrali renomovanou firmu, která má dostatečné zkušenosti a reference a není zavázána některé bance nebo nebankovní společnosti.

 

 • Pokud máme sympatickou nabídku, přečtěme podmínky

 

Po důkladném přezkoumání možností jste pravděpodobně našli nejsympatičtější nabídku.

V tomto případě stačí poznat podmínky, za kterých vám finanční instituce poskytne půjčku. Tyto podmínky si najdete na stránkách banky, jakož i všechny dokumenty, které jsou k podání žádosti potřebné.

 

 • Podání žádosti

 

Toto je fáze, ve které už máte všechny dokumenty na podání žádosti o půjčku přichystané. Budou to zřejmě tyto dokumenty:

 • doklad totožnosti s fotografií (průkaz totožnosti, řidičský průkaz, cestovní pas),
 • potvrzení o příjmu.

Už jsme zmínili sekundární zdroj příjmů. Je důležité, že sekundární příjem nestačí na to, aby nám schválili žádost. Je důležitý, protože díky němu můžeme požádat o vyšší částku.

Pokud máme dokumenty k dispozici, můžeme vyplnit formuláře a podat žádost. Pokud vyplnění žádosti není jednoznačné, je vhodné, pokud poprosíme o pomoc poradce.

Podat žádost je možné i online téměř u každého poskytovatele. Samozřejmě, existují i tací, kteří to dělají klasickým způsobem v pobočce nebo přijdou za žadatelem domů.

 

 • Hodnocení úvěruschopnosti, schválení, vyplacení

 

Hned po předložení dokumentů banka začne hodnocením úvěruschopnosti žadatele.

Pokud žadatel uspěje, žádost může mít schválenou. Samozřejmě, hodnocení bonity žadatele je velmi komplexní proces, kde se finanční instituce snaží minimalizovat riziko nesplacení půjčky. Proto pokud měl žadatel v minulosti problémy s placením měsíčních splátek nebo je v registru dlužníků se záporných záznamem, bude mít velmi malou šanci na to, aby mu žádost schválili.

Pokud se žádost schválila, žadatel podepíše smlouvu s poskytovatelem a následně dostane schválenou částku na svůj účet.

Nové články

Odborný obsah