Podmínky podání žádosti o půjčku na rekonstrukci bytu

Avatar Szilárd Bodon
2019. Březen 12.

Existuje několik možností na renovaci, rekonstrukci bytu nebo domu. Není však jednoznačné, které řešení je to nejvýhodnější. Bezúčelová půjčka nám nabízí svobodu při financování různých projektů.

Koupě bytu nebo domu není v současnosti vůbec jednoduchá záležitost. Všichni máme mnoho různých podmínek, které by měl náš nový domov splňovat. Nemovitosti s nejlepšími vlastnostmi najdou nového majitele rychle. Někdy zájemci soupeří, a majiteli dokonce nabízejí i vyšší částku, jen aby si mohli koupit vysněný byt. Po koupi následuje rekonstrukce.

Většina lidí, i když nejde o nový domov, provede renovaci bytu nebo domu každých 5 let, v průměru za 4 – 5 tisíc eur. Často tato částka nebo její část není k dispozici. Jak tento problém vyřešíme? Z jakých peněz můžeme financovat potřebné práce?

rekonstrukce-domu
Rekonstrukce bytu někdy stojí mnohem víc, než jsme mysleli
Typy úvěrů, které můžeme použít v takové situaci

Renovace nás může stát hodně peněz, od tisíc eur až po 7 – 10 tisíc nebo více. Závisí na tom, co vše je třeba změnit. Na vymalování nám může stačit již 1000 – 1500 eur, zatímco kompletní rekonstrukce, zahrnující výměnu elektrických kabelů i změnu obkladů, je úplně jinou kategorií. Pokud jsme koupili nový dům, možná jsme utratili většinu našich finančních prostředků. Takže při výběru úvěru hlavní otázkou bude, zda nám zůstala nějaká částka, kterou můžeme použít na financování, nebo ne.

Na financování prací můžeme použít:

  • bezúčelovou půjčku
  • půjčku na rekonstrukci
  • stavební spoření
Jak vybrat ten správný typ?

 

Otázku můžeme zkoumat z několika hledisek. Před několika lety měly půjčky dost vysoké úrokové sazby, a proto nebyly velmi výhodným řešením, neboť celková cena půjčky se nám mohla prodražit celou částku až o 40 – 60 %. V současnosti jsou však úrokové sazby mnohem nižší, takže můžeme počítat i s bezúčelovou půjčku.

Pokud jste opravdový plánovač a umíte myslet dopředu, stavební spoření je řešením pro vás. U tohoto typu financování se cílová částka dá použít pouze po uplynutí doby, na kterou jste uzavřeli smlouvu o stavebním spoření. U této formy je možné využít dotaci státu, avšak poslední změny v podmínkách stavebního spoření povedou k tomu, že tento typ financování bude méně atraktivní.

Půjčka na rekonstrukci je účelový typ úvěru, proto je možné obdržet od finanční instituce trochu lepší podmínky než v případě neúčelové půjčky. Je však třeba podotknout, že jde o účelovou půjčku a banka bude od nás chtít potvrdit, za co jsme částku půjčky vyplatili. Z tohoto důvodu pro ty, kteří jsou kutilové a některé fáze rekonstrukčních prací udělají sami, není tento úvěr vyhovující, neboť nebudou moci dokladovat práce, které provedli sami.

 

Podání žádosti o bezúčelovou půjčku na rekonstrukci bytu

Díky tomu, že úrokové sazby se dostaly na přijatelnou úroveň, se tyto typy úvěrů staly velmi populárními. Za nejvýhodnější zaplatíme jen kolem 5 – 6 % RPSN.

Bezúčelové půjčky nabízí skoro každá finanční instituce, banky i nebankovní společnosti. Pokud má žadatel dobré úvěrové hodnocení, nemusí se obávat, že by nedostal půjčku na financování prací.

Proč je bezúčelová půjčka výhodnější než ostatní typy úvěrů? Podívejme se na následující tvrzení:

  • Nemusíte vybrat půjčku z banky, kde vedete běžný účet. Pokud najdete lepší nabídku jinde, peníze můžete mít do několik dní na účtu.
  • Hypotéky lze nabízejí nižší RPSN, ale jelikož doba splácení je mnohem delší, v konečném důsledku zaplatíte víc.
  • K žádosti obvykle stačí občanský průkaz a potvrzení o příjmu.
  • Netřeba nic dokladovat, peníze můžeme použít svobodně.

 

Takže po přezkoumání tématu vidíme, že bezúčelová půjčka může být nejvýhodnějším řešením, pokud jde o doplnění financí k rekonstrukčním pracím.

Výše půjčky závisí na několika parametrech. Pokud už máme úvěr – například hypotéku – suma neúčelové půjčky může být nižší, neboť podle zákona nás banky nemohou nechat zadlužit se nadprůměrně. Proto měsíční splátka všech našich úvěrů nemůže být vyšší než určité procento našeho potvrzeného měsíčního příjmu. Měli bychom usilovat o to, abychom vybrané úvěry zaplatili co nejdříve, protože tehdy bude celková částka zaplacená za úvěry nejnižší.

Nové články

Odborný obsah