Podle čeho banky posuzují žádosti o půjčku?

Avatar Szilárd Bodon
2019. Leden 23.

Žádosti o půjčky jsou schváleny nebo zamítnuty bankami na základě několika aspektů. Ukážeme vám důležité aspekty schvalovacího procesu.

Ke schválení půjčky je třeba, aby žadatel splnil několik kritérií. Přemýšleli jste o tom, jak je možné, že banka neschválí žádost, v níž všechno vypadá dobře, ale schválí půjčku žadateli, kterému byste vy sami vůbec nepůjčili?

 

Vaši žádost o úvěr zvažují banky různými způsoby z několika hledisek

Se zkušeností posuzování více než deseti tisíc žádostí o úvěr můžeme konstatovat, že aspekty jsou opravdu konkrétní. U bezúčelových úvěrů dbají banky na to, kdo může dostat půjčku.

Podíváme se nyní na to, co všechno zkoumají finanční instituce, když fyzická osoba podá žádost o půjčku.

 

První věc, kterou zkoumají, je typ a výška měsíčního příjmu

Je pochopitelné, že tento údaj nám jednoznačně ukáže, zda žadatel má z čeho vrátit půjčku nebo ne.

Samozřejmě, příjem není garancí, že žadatel půjčku vrátí, ale je několik okolností, které přispějí k tomu, aby žádost nebyla schválená:

  •   Žadatel je ve zkušební době,
  •   příjem nepřichází na vlastní účet žadatele,
  •   pracovní smlouva je na dobu určitou.

Pokud má žadatel nízký příjem, neznamená to, že by mu žádost odmítli. V takovém případě se může stát, že mu nabídnou nižší částku, než požádal. Hlavním cílem finanční instituce je, aby půjčené peníze klient vrátil.

Takže u spotřebitelských úvěrů se soustřeďují na to, zda bude žadatel dobrým dlužníkem.

Při vyjmenovaných okolnostech je skoro jasné, že žádost bude zamítnuta. Pokud žadatel je ve zkušební době, je možné, že ho před jejím koncem propustí. Pokud peníze nepřicházejí na osobní účet žadatele, zřejmě má nelegální práci.

Pokud může žadatel prokázat, že už mu několikrát prodloužili pracovní smlouvu, kterou má podepsanou na dobu určitou, možná půjčku dostane. Každopádně rozhodně banka.

 

Může dostat živnostník půjčku?

Pro banku je důležité, aby žadatel prokázal, že každý měsíc bude mít dostatečný příjem na zaplacení měsíční splátky. Proto začínající živnostník nebude mít šanci, stejně jako žadatel, který je ve zkušební době. Pokud už je několik let úspěšným živnostníkem, půjčku může dostat.

pujcka_schvalovani

Vyplatí se informovat před požádáním o půjčku

 

Druhým důležitým aspektem je, aby žadatel nebyl zapsaný v registru dlužníků

Skoro každá finanční instituce zamítne žádost o půjčku u lidí, kteří jsou zapsáni do registru dlužníků. Existuje několik nebankovních poskytovatelů, kteří schválí žádost o půjčku, ale samozřejmě za vyšší cenu. To znamená, že buď za vyšší úrok, nebo budou žádat o přidání spoludlužníka.

 

Třetím důležitým faktorem ve schvalovacím procesu je věk žadatele

Většina finančních institucí schválí žádost i mladým lidem, kteří mají minimálně 18 let. Ale existují i takové, které nedají půjčku žadatelům, jejichž věk je nižší než 21 let.

Ani pro starší lidi to není jednoduché, protože banky ve většině případů stanoví věkový limit okolo 72 let.

 

Čtvrtá věc, kterou banky zkoumají, je celková výška již existujících úvěrů žadatele

Pokud žadatel už má úvěr v jiné finanční instituci, je málo pravděpodobné, že banka schválí druhý úvěr, protože klient nezaplatil ani ten první. Je jiné, pokud si požádáme o konsolidační úvěr a požádáme o extra částku vedle konsolidované částky.

 

Pátým aspektem je sociální pozadí

U každé žádosti o úvěr finanční instituce zkoumají sociální charakteristiky žadatele:

  •     Zda má zaregistrovanou adresu,
  •     v jaké společnosti pracuje,
  •     pokud žádá o hypotéku, zkoumají vlastnosti nabídnuté finanční záruky.

 

Je důležité si uvědomit, že banky nerozdávají své vlastní finanční prostředky, ale prostředky svých klientů. A z realizovaných úroků jim vyplatí jejich zisk.

Proto je velmi důležité, aby banky schvalovaly žádosti opatrně, musí si být jisté, že žadatel jim půjčené peníze vrátí.

Pokud se domníváte, že splňujete uvedená kritéria, porovnáním nabídek online půjček na naší stránce můžete za několik sekund zjistit, která finanční instituce nabízí nejvýhodnější podmínky pro financování vašich potřeb nebo snů.

Nové články

Odborný obsah