Všeobecně o online půjčkách

Avatar Szilárd Bodon
2019. Leden 23.

Co je online půjčka? Přesně to, co znamená tento výraz. Celý proces žádosti o poskytnutí půjčky je realizován online, není třeba osobně navštívit finančního poskytovatele.

Online půjčky jsou jako běžné půjčky, ale mají tu výhodu, že jejich vyřízení je pravděpodobně mnohem rychlejší a pohodlnější než běžné půjčky.

Je rychlejší žádost o půjčku vyplnit online než osobně v pobočce banky. Při online žádosti nám dokonce částka, kterou požadujeme, přijde na náš účet dříve. Je těžké říci, o kolik rychlejší je tento typ žádosti, ale je to zřejmě jednodušší, než dohodnout se na termínu návštěvy pobočky a dostavit se na dohodnutý termín.

Požádání o online půjčku je nepochybně komfortnější. Je mnohem pohodlnější sedět v křesle a vyplnit žádost, kdykoli na to máme čas. Nemluvě o tom, že můžeme požádat o nabídku od více poskytovatelů najednou, takže získáme nejpříznivější podmínky z širší perspektivy.

 

Kteří poskytovatelé finančních služeb poskytují online půjčky?

Mohli bychom si myslet, že banky se online půjčkami nezabývají. V praxi se však ukazuje, že patří mezi první, kteří s nimi vstoupily na trh. Samozřejmě ne náhodou. Velmi důležitým předpokladem pro online úvěry je to, aby žadatel byl online identifikovatelný. To se dá udělat zejména prostřednictvím video identifikace. K tomu je třeba vybudovat dost rozsáhlou infrastrukturu, a na to banky mají dostatečné finance. Na trhu existují i nebankovní poskytovatelé. Jelikož nabízejí obvykle méně služeb než banky, je důležité, aby na trhu fungovali s online půjčkami.

Mezi poskytovatele finančních služeb patří P2P poskytovatelé, kteří nabízejí kolektivně půjčky tzv. formou peer-to-peer nebo person-to-person. Poskytují platformu pro lidi, kteří mají prostředky, které si přejí investovat s vyšším výnosem, než jim nabízejí termínované vklady, a lidi, kteří si přejí půjčit.

Podmínky pro podání žádosti o online půjčku jsou různé u každého poskytovatele. Většinou jsou však na vyhodnocení žádosti potřebné:

– osobní údaje,

– údaje zaměstnavatele,

– potvrzení o příjmu,

– bankovní informace,

– seznam pravidelných výdajů.

Pokud je žádost o půjčku podána vyplněním formuláře, poskytovatel zkontroluje údaje a na základě dostupných informací se rozhodne, zda poskytne požadovanou půjčku nebo ne. Pokusí se zjistit, zda bude žadatel schopen splatit půjčku nebo ne.

Potom následuje nejdůležitější část procesu, identifikace žadatele. V tomto bodě se žádost o online půjčku zásadně liší od všech ostatních forem žádostí o půjčku. Identifikace se koná formou video identifikace. Během procesu se žadatel spojí s pracovníkem finanční instituce buď smartphonem, nebo přes webkameru počítače. Pracovník poprosí žadatele, aby nahlas řekl své jméno, pak podle instrukcí ukáže do kamery svůj pas nebo jiný dokument, aby bylo pro pracovníka banky jednoznačné, že dokument opravdu patří žadateli. K tomu je třeba, aby byly viditelné i holografické prvky dokumentu.

 

Na co je třeba dávat pozor při podávání žádosti o online půjčku

V mnoha případech se může vyskytnout taková situace, že člověk potřebuje peníze a nemá nikoho, kdo by mu mohl půjčit. Například potřebujeme nakoupit v obchodě a na účtu už nemáme peníze. Nebo se náhle vyskytnou nějaké zdravotní potíže a s nimi spojené výdaje. V takových případech přijde do úvahy online půjčka.

Je důležité, abychom se seznámili s detaily půjčky, např. jakou RPSN má půjčka. I když peníze potřebujeme naléhavě, je nezbytné, abychom před konečným rozhodnutím porovnali nabídky různých poskytovatelů. S tímto nám pomůže kalkulátor na stránce instacash.sk.

Nové články

Odborný obsah