Na co se vyplatí vzít si bezúčelovou půjčku?

Avatar Szilárd Bodon
2019. Březen 29.

Popularita bezúčelových půjček roste. Loni finanční instituce poskytly o 50 % více bezúčelových půjček než před rokem. Kvůli čemu je tento úvěrový produkt tak populární?

Odpovědí je zvýšení konkurenceschopnosti. Klesající úrokové sazby způsobily, že půjčky jsou stále konkurenceschopnější a staly se realistickými alternativami k úvěrům, u nichž je třeba nabídnout jistotu, například nemovitost. Jelikož do transakce není nutné zahrnout kolaterál, proces podání žádosti o půjčku je velmi krátký, obvykle ji přijmeme do několika dní a můžeme ji využít na cokoli. Kromě toho, ve světě začínají být více a více populární online bezúčelové půjčky, u nichž se celý proces žádosti provádí online od okamžiku, kdy je žádost podána, až po obrazovou identifikaci žadatele. Požadovanou částku můžeme získat během několika hodin.

 

Na co se vyplatí vzít si bezúčelovou půjčku?

Přestože úrokové sazby se staly příznivějšími, stojí za zmínku, že v případě delší splatnosti splatíme mnohem více, než se částka našich příjmů během tohoto období zvýší, takže koupená věc bude mnohem dražší než původní cena.

V první řadě bychom se měli snažit o to, abychom požádali pouze o částku, kterou opravdu potřebujeme. V žádném případě nepožadujme vyšší částku. Snažme se o co nejkratší dobu splácení, což samozřejmě znamená vyšší měsíční splátku. Pokud tak učiníme, je dobré ještě prozkoumat, co se vyplatí koupit z neúčelové půjčky.

Můžeme prohlásit, že není výhodné koupit si elektroniku, například notebook s dobou splácení 5 – 6 let, protože počítač stále budeme platit, zatímco produkt už bude zastaralý a nedosáhne zlomku jeho původní hodnoty, natož cenu plus úroky.

pujcku-s-rozumem
Renovace bytu je rozumné použití neúčelové půjčky

 

Pořiďme si něco, co vytváří přidanou hodnotu

Proto je třeba financovat z neúčelové půjčky věc, která vytváří přidanou hodnotu. Může to být renovace domova, protože hodnota nemovitosti se zvýší, my můžeme užívat komfortnější prostředí a v případě prodeje buď můžeme prodat za vyšší cenu, nebo můžeme prodat byt rychleji. Druhá věc je, že ceny stavebních materiálů a cena práce se zvyšují, proto částku, kterou zaplatíme za úroky, bychom i tak zaplatili za zvýšené náklady.

Výměna starého auta za novější, bezpečnější a ekonomičtější je také investicí, kterou se vyplatí zvážit. Předtím, než si necháme staré auto, které má vyšší spotřebu a na kterém se může cokoli pokazit v kterékoli chvíli, si vypočteme, kolik můžeme uspořit koupí nového auta, které má o 2 – 3 litry nižší spotřebu, které se neporouchá v následujících pěti letech atd.

Můžeme zmínit i financování lékařského vyšetření nebo roční preventivní prohlídky. Zřejmě každý ví, že takové prohlídky nejsou levné, jejich cena se pohybuje kolem 400 EUR. Přesto můžeme prohlásit, že investice do našeho zdraví se stále vyplatí. Je možné, že preventivní prohlídka nám zjistí problém, který se bude moci včas vyléčit, a tím předejdeme dlouhodobé pracovní neschopnosti, kvůli které bychom ztratili mnohem více příjmu, než je cena preventivní prohlídky.

 

Závěr

Pokud máme vysoké příjmy, možná nikdy nebudeme potřebovat půjčku. Ale bohužel většina z nás takové štěstí nemá. Proto se klidně může stát, že v určité fázi našeho života budeme nuceni požádat o půjčku. Pokud se to stane, není to konec světa. Musíme se vzchopit a obezřetně vybrat tu nejlepší nabídku. Nejlepším řešením je navštívit některou porovnávací stránku, například instacash.sk, která nám pomůže vybrat nejvýhodnější nabídku. Pokud jsme ji našli, musíme být skromní a požádat o takovou částku, jakou opravdu potřebujeme a jakou budeme schopni splatit. Pokud tak učiníme, můžeme si být jisti, že půjčkou neprohloupíte, a budeme se těšit z věcí, které jsme z vypůjčené částky zakoupili.

Nové články

Odborný obsah