Bezúčelová půjčka, kreditní karta – kterou zvolit, pokud potřebujeme peníze?

Avatar Szilárd Bodon
2019. Únor 11.

Bezúčelová půjčka může být řešením, pokud máme finanční těžkosti. Pokud potřebujeme jen menší částku, namísto půjčky může být optimálním řešením kreditní karta. Bezúčelová půjčka nebo kreditní karta – kterou zvolit, pokud potřebujeme peníze? Vydělávejte pomocí kreditní karty.

Podmínky bezúčelových půjček už dobře známe. Finanční instituce nám po splnění daných podmínek poskytne peníze, abychom mohli vyřešit naše finanční potíže. Výše poskytnuté částky je od 10.000 Kč a může se vyšplhat až do 1.000.000 Kč.

Jelikož půjčka je bezúčelová, půjčené peníze můžeme použít na cokoli.

Existuje však i jiná možnost, jak rychle získat peníze. Jde o kreditní kartu, kterou pokud použijeme rozumně, pomůže nám vyřešit menší finanční potíže, a navíc díky ní můžeme i trochu vydělat.

 

Kreditní karta – může být výhodou i pro vás

Mnoho lidí si myslí, že kreditky jsou nebezpečné, neboť při neopatrnosti utratíme mnohem více peněz, než si můžeme dovolit. Pravdou je, že kreditka ve většině případů může být pomocnou rukou v krátkodobých finančních potížích a v rukou spolehlivého uživatele i užitečná „pomocnice“ v domácnosti.

 

I kreditní karta je úvěr

Kreditní karta vypadá přesně jako standardní platební karty a můžeme s ní platit v kamenných prodejnách i online, doma i v zahraničí.

 

Jaký je rozdíl?

Žádosti o půjčku a o kreditní kartu jsou velmi podobné, ale mezi těmito dvěma produkty jsou také značné rozdíly. Kreditní karty mají výhody, které při půjčkách nenajdeme. Pomocí kreditní karty můžeme:

  • zúčastnit se věrnostních programů,
  • dostat cestovní pojištění,
  • dostat slevy při nákupech v určitých obchodech,
  • dostat jiné výhody.

Pomocí těchto výhod můžeme ročně vydělat docela slušnou částku. Je to kvůli tomu, že i pro banky je výhodné, pokud kreditní kartu používáme co nejčastěji.

 

Co je podstata kreditní karty?

Kreditní karta je stejná plastová karta jako platební karty. Mezi nimi je však podstatný rozdíl. Používáním kreditní karty nepoužíváme své vlastní peníze z vlastního účtu, ale peníze banky až do výše našeho kreditu. Stejně jako půjčka, i kreditní karta je bezúčelová.

Velikost našeho kreditu závisí od ratingu banky a rating zase od výšky našeho měsíčního příjmu a platební morálky. Obvykle nám banka schválí až trojnásobek nebo čtyřnásobek našeho měsíčního příjmu, ale zde mohou začít problémy, pokud držitel karty nemá sebekontrolu a začne kupovat více, než je schopný v rámci jednoho měsíce vrátit.

 

Jaké je riziko kreditní karty?

RPSN kreditní karty je dost vysoká na tu částku použitého kreditu, kterou nesplatíme do uvedeného data v následujícím měsíci. V inzerátech nám říkají, že použití kreditní karty je bezplatné, ale to je pravda jen v případě, že v daném měsíci použitou částku vrátíme do uvedeného data v následujícím měsíci. Na zbylou částku nám bude banka účtovat úroky.

 

Kreditní karta je dobré řešení pro finančně konzervativní, pro ostatní ne

Pokud měsíčně použijeme z našeho kreditu více, než jsme schopni vrátit v následujícím měsíci, banka nám bude účtovat úroky. Tím bude naše dlužná částka ještě vyšší a můžeme se dostat do velmi nepříjemné situace. Budeme platit úroky a jistina se bude snižovat jen velmi pomalu.

 

Kreditní kartou nevybírejte hotovost z bankomatu, protože se to nevyplatí!

Za vybranou hotovost banka účtuje úroky až do chvíle, dokud částku nevrátíme. Proto tento krok vůbec nedoporučujeme.

 

Jak požádat o kreditní kartu?

Žádost o kreditní kartu obvykle podáváme v bance, ale můžeme také telefonicky, přes internetbanking nebo mobil banking. Budou od nás potřebovat následující dokumenty:

  • doklad totožnosti,
  • potvrzení o příjmu,
  • bez negativních záznamů v registrech,
  • bankovní výpis za poslední tři měsíce,
  • a jiné.

Po schválení žádosti se dozvíme, jak vysoký kredit jsme od banky dostali.

 

Co je výhodnější na krátkodobé finanční potíže – půjčka nebo kreditní karta?

Kreditní karty mají obvykle vyšší úroky a jiné poplatky. Pokud víme, že žádanou částku vrátíme v bezplatném období, vyplatí se použít kreditní kartu. V opačném případě doporučujeme půjčku.

 

Jak to funguje v praxi?

Banky u kreditních karet většinou nabízejí 30 denní období na používání a pak ještě 15 denní bezplatné období. Pokud celou použitou částku vrátíme do 45 dnů, použili jsme peníze banky zdarma.

V opačném případě nám banka zvýší dlužnou částku o úrok, který spočítá na nevrácenou částku od dne použití dané částky. Jelikož ke kreditním kartám banky účtují vysoké úroky, naše dlužná částka se může navýšit o významnou částku.

Je důležité, abychom si uvědomili, zda budeme schopni být zdrženliví. Pokud ano, vlastnit kreditní kartu se určitě vyplatí. Existují poskytovatelé, zejména v zahraničí, kteří k určitým službám neakceptují platební karty, jen kreditky. Jde například o pronájem auta na letišti nebo koupi letenky nebo jiného lístku přes internet.

Nové články

Odborný obsah