7 nápadů, jak požádat o bezúčelovou půjčku

Avatar Szilárd Bodon
2019. Leden 23.

Bezúčelová půjčka je jedna z nejpopulárnějších typů spotřebitelských úvěrů.

Není to náhoda, každý z nás se může ocitnout v situaci, že musí něco zaplatit nebo koupit, ale nemá dostatečné finance. Pokud rodina a kamarádi nemohou půjčit, obrátíme se na banku nebo nebankovní společnost a požádáme o půjčku.

Přestože obvykle ji vyřídíme rychle, jde o úvěr, který musíme splatit. Nemůžeme říci, že peníze nevrátíme.

Pokud přemýšlíte o tom, že si vyberete půjčku, máme pro vás 7 nápadů, abyste se uměli lépe rozhodnout.

 

1. Předtím než požádáte o půjčku, analyzujte vlastní finanční možnosti

Můžete to udělat na počítači nebo na kusu papíru, na tom nezáleží. Je důležité, abyste shrnuli měsíční příjmy a výdaje. Pak se zamyslete nad tím, jakou měsíční splátku byste dokázali splácet následujících 1 – 5 let.

2. Dejte pozor na úrokovou sazbu

Doporučujeme, abyste nevybrali takovou půjčku, kde není zafixovaná úroková sazba. Pokud máte delší dobu splatnosti, bylo by nepříjemné roky platit vyšší měsíční splátku.

Půjčky nám mohou usnadnit život, ale při žádání dejme pozor na detail.

3. Nezapomeňte zjistit, zda jsou u půjčky počáteční náklady a jaká je výška RPSN

Počáteční náklady ve většině případů banky odpustí, ale ne vždy, proto je třeba to vědět. Někdy nabídky s nižším úrokem jsou nakonec dražší kvůli počátečním nákladům. To je zohledněno v RPSN – v roční procentní sazby nákladů. RPSN slouží k porovnání finančních produktů.

4. Při požádání o půjčku je umírněnost nezbytná

Bezúčelový úvěr znamená, že nemusíme bance dokladovat, na co jsme utratili peníze z půjčky. Pro některé lidi může být lákavé, že si vyberou větší částku a koupí si i to, co nepotřebují.

Ale půjčka nejsou nalezené peníze! Musíme je vrátit, navíc s úrokem!

5. Před podepsáním žádosti se ptejte

Každou smlouvu, i smlouvu o půjčce je třeba důkladně přečíst. Pokud něco není jasné, je třeba se ptát. Je mnohem lepší strávit čas v bance před podepsáním smlouvy, než po podepsání zjistit, že nám něco nevyhovuje.

6. Zvolte dobu splácení tak, aby vám výška splátky nezpůsobila problémy

Splatit půjčku za jeden rok je lákavá představa. Ale v takovém případě je měsíční splátka vždy vysoká. Při dlouhé době splácení je úroková sazba nižší, ale kvůli dlouhé době splácení možná nedostaneme jiný úvěr. Samozřejmě, máme možnost předčasného splacení.

Vždy je třeba zvážit více okolností, co plánujeme, kde budeme za několik let.

7. Nezpožďujte se s měsíční splátkou

Banky mají rády dobré dlužníky. Proto je důležité včas posílat měsíční splátky. Finanční instituce kontrolují naši platební disciplínu. Pro dobré dlužníky jsou vždy nápomocnější. V případě bezúčelových úvěrů to platí ještě více.

Pokud jste v situaci, že hledáte nějakou půjčku, doporučujeme zamyslet se nad našimi radami. Doufáme, že vám pomohou v tom, abyste svého rozhodnutí později nelitovali.

Podívejte se na naši stránku www.instacash.cz, u nás najdete vše ohledně online půjček.

Nové články

Odborný obsah